Nad głowami sosny szumiące… 100. rocznica nadania nazwy Legionowo

17 marca 2019 r. w filii „Piaski” została otwarta wystawa czasowa pt. „Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo”.

Dwa Legionowa – na Polesiu i pod Warszawą. Miasteczko frontowe i miasteczko garnizonowe. W 2019 r. mija sto lat od nadania koszarom w Jabłonnie nazwy Legionowo – na pamiątkę osady polowej Legionów Polskich.

„Nad głowami sosny szumiące” – to tytuł nowej ekspozycji, który nawiązuje do lasów sosnowych pośród których powstała osada Legionów Polskich na Polesiu Wołyńskim i miasteczko garnizonowe przy stacji kolejowej Jabłonna. Na wystawie przedstawiono dzieje Legionów i miasteczek frontowych, w tym Legionowa oraz okoliczności nadania nazwy Legionowo podwarszawskim koszarom.

Aranżacja wystawy jest nietypowa, a jej szczególnym elementem jest rekonstrukcja fragmentu budynku z legionowej osady polowej. Pośród eksponatów znajdują się zdjęcia, publikacje książkowe i albumy o Legionach. Cenną pamiątką jest kurtka munduru i czapka żołnierza z 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich wypożyczona z Muzeum Wojska Polskiego. Goście mogą obejrzeć także oryginalny karabin Mannlicher – podstawową broń legionistów.

Wystawę aktualnie można zwiedzić w formie wirtualnych spacerów. Link poniżej: