XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego

Azja Środkowa cały czas jest miejscem tajemniczym i intrygującym. Również w XIX wieku rozbudzała wyobraźnie i kusiła podróżników. Jednym z nich był Leon Barszczewski – żołnierz, podróżnik i odkrywca Azji Środkowej. Pozostawiając po sobie liczne pamiątki z podróży, takie jak fotografie, stroje, czy przedmioty codziennego użytku, umożliwił nam bliższe poznanie terenów, które odwiedził. W Muzeum mieliśmy przyjemność prezentować wystawę XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego, przygotowaną przez Igora Strojeckiego – potomka wielkiego podróżnika i odkrywcy. W ramach wystawy odbyły się dwa spotkania z autorem wystawy oraz gościliśmy współczesnych, młodych podróżników, którzy zaprezentowali świat odkryty przez Leona Barszczewskiego „w obiektywie”. Igor Strojecki zaprezentował również własną książkę Utracony świat. podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej opisującą dokonania oraz prezentującą atrakcyjny zbiór pamiątek po Leonie Barszczewskim. Wystawa prezentowana była od 19 marca do końca kwietnia 2019 roku.