MUZEUM HISTORYCZNE W LEGIONOWIE POWRÓT
Zakłady "Podkowa" zostały założone w 1921 r. w Sosnowcu przez inż. Jana Folmana. Na przełomie lat 1930 i 1931 fabryka rozpoczęła produkcję w nowej siedzibie w Michałowie pod Legionowem. Na potrzeby zakładu zbudowano przystanek kolejowy o nazwie Poniatów. Od 1935 r. jako oficjalną siedzibę zakładu podawano Legionowo. Początkowo głównym produktem zakładu były hacele do końskich podków. Prezentacja 360°

Podkowa z hacelami.

Muzeum Historyczne w Legionowie, MHwL/mp 182
Hacele, czyli śruby wkręcane do końskich podków, mające zapobiegać ślizganiu się kopyt na miękkim lub oblodzonym podłożu. Hacele szybko się zużywały i wymagały wymiany co kilka dni.

Hacel wkręcony do podkowy.

Muzeum Historyczne w Legionowie, MHwL/mp 182
Półprodukty do wytwarzania haceli. Z prętu stalowego odcinano odcinki długości hacela, które następnie wyginano i gwintowano.

Muzeum Historyczne w Legionowie, MHwL/mp 21
W 1933 r. uruchomiono szlifiernię szkieł optycznych (w "Podkowie" produkowane je z półproduktów – tafli szklanych). "Podkowa" była pierwszą w Polsce fabryką, w której szlifowano szkła cylindryczne (1935 r.). Specjalistę w tej dziedzinie sprowadzono potajemnie z Niemiec, bez zgody tamtejszych władz. Obok Polskich Zakładów Optycznych w Warszawie "Podkowa" była największym producentem szkieł okularowych w Polsce.

Muzeum Historyczne w Legionowie, MHwL/mp 125
W 1938 r. w "Podkowie" rozpoczęto produkcję motocykla "Podkowa 98" na podstawie licencji angielskiego motocykla "Baker" firmy Villers Motor Company. W założeniu miał to być popularny, tani motocykl małolitrażowy, tzw. setka.

Motocykl "Podkowa 98".

Fotografia ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie, MHwL/mp 126.
We wrześniu 1939 r. właściciel zakładów inż. Jan Folman zginął w bombardowanej Warszawie. W okresie okupacji zakłady "Podkowa" zostały objęte niemieckim zarządem komisarycznym. Kres ich istnieniu przyniósł pożar, który wybuchł na terenie zakładu w 1943 r.

Wykopana z ziemi tabliczka informacyjna na drzwi z Zakładów "Podkowa".

Muzeum Historyczne w Legionowie, MHwL/mp 44.

Copyright © Muzeum Historyczne w Legionowie.