MUZEUM HISTORYCZNE W LEGIONOWIE POWRÓT
INNE DYSCYPLINY - GALERIA
W okresie międzywojennym ważnym elementem popularyzacji sportu były zawody o Państwową Odznakę Sportową (POS). Odznakę zdobywano w ramach działań organizacji społecznych takich jak Klub Sportowy Wojskowych Warsztatów Balonowych (później KS Wojskowej Wytwórni Balonowej), Rodzina Wojskowa, czy Związek Strzelecki.
Przy KS Wojskowej Wytwórni Balonowej działały sekcje: lekkoatletyczna, narciarska i tenisowa. Ta ostatnia szczególnie popularna była wśród legionowskich oficerów. Ćwiczeniami kierowali Knopikówna i Paczkowski. W Związku Strzeleckim w ramach wychowania fizycznego powstały m.in. sekcje: bokserska, koszykówki, lekkoatletyczna i pingpongowa. W okresie przedwojennym lekkoatletykę uprawiali niektórzy piłkarze RKS "Czerwoni" np. Marian Lisowski. Legionowski klub nie posiadał sekcji lekkoatletycznej. Lisowskiego zgłoszono więc w warszawskim klubie RKS "Skra". Dzięki temu "Czerwoni" zostali częściowo objęci patronatem przez ten klub. W tym czasie organizowano biegi uliczne w Legionowie na 5 i 10 km. Niemal w każdej takiej imprezie 1. i 2. miejsca zajmowali Marian Lisowski i J. Rajchel ze "Skry".
W 1936 r. w Legionowie zainicjowano pierwsze w Polsce kursy instruktorskie skoczków spadochronowych, których elementem były skoki z balonu na uwięzi. Szkoleniem kierował Stanisław Mazurek. Pod jego kierunkiem 5 IX 1937 r. nad Wieliszewem odbył się pierwszy skok grupowy z udziałem 60 skoczków. Wydarzenie to zostało uznane za duże osiągnięcie organizacyjne, sportowe i szkoleniowe.
Sport spadochronowy rozwijał się w Legionowie po zakończeniu II wojny światowej w oparciu o Zakłady Sprzętu Technicznego i Turystycznego i działające przy nich 26 Przedstawicielstwo Wojskowe. Te dwie instytucje zatrudniały grupę skoczków doświadczalnych, z których najsłynniejsi to: Zbigniew Chronik, Jerzy Łobodda, Henryk Jaksim, Józef Wójcik, Roman Lewandowski, Paweł Lipowczan, Marian Markiewicz, Sławomir Rynek, Henryk Sas, Arkadiusz Paprocki, Zbigniew Lewczuk, Kazimierz Wyszkowski. W 1951 r. Zbigniew Chronik jako pierwszy w Polsce otrzymał tytuł Mistrza Sportu w spadochroniarstwie, a w 1954 r. Józef Wójcik został pierwszym w dziejach Mistrzem Polski w skokach spadochronowych.

Okres powojenny sprzyjał powstawaniu sekcji sportowych przy różnego typu instytucjach, np. przy jednostkach wojskowych stacjonujących w legionowskich koszarach. W oparciu o wojskowe zaplecze powstał na Piaskach "Ogródek Sportowy", w którym odbywały się ćwiczenia gimnastyczne i koncerty orkiestry dętej. W latach 80. działał w koszarach i na osiedlu wojskowym WKS "Maraton" prowadzony przez sierżanta Leszka Kosaka.
Młodzież szkolna Legionowa zrzeszona była w Szkolnych Klubach Sportowych, które systematycznie organizowały zawody lekkoatletyczne z okazji świąt państwowych. Od 1973 r. w Szkole Podstawowej nr 2 pod opieką Wojciecha Augustynowicza działała sekcja judo. W 1977 r. drużyna judoków zajęła 2. miejsce na zawodach międzynarodowych w NRD. Sekcja gimnastyki sportowej prowadzona przez Józefa Głowackiego w tej samej szkole w 1984 r. zdobyła na Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży aż pięć medali.
Szczególnie popularne były w Legionowie biegi. W roku szkolnym 1977/1978 na stadionie miejskim zorganizowano "Sztafety Olimpijskie – Moskwa 1980". W latach 80. XX w. w Legionowie corocznie organizowano Ogólnopolski Bieg Uliczny z okazji kolejnych rocznic wyzwolenia miasta.
W 1985 r. przy KS "Legionovia" powstała sekcja rugby, którą trenował Edward Grzelak. Drużyna zdobyła 3. miejsce na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży.


Copyright © Muzeum Historyczne w Legionowie.