MUZEUM HISTORYCZNE W LEGIONOWIE POWRÓT
PIŁKA SIATKOWA - GALERIA
Piłka siatkowa narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1895 r. Pierwszy jej mecz pokazowy w Polsce miał miejsce w Warszawie w 1919 r. W połowie lat 30. była już dyscypliną popularną wśród młodzieży w Legionowie.
Działający od 1927 r. Związek Strzelecki w Legionowie posiadał trzy drużyny siatkówki, które do 1935 r. rozegrały pięć oficjalnych meczów. W marcu 1933 r. założony został Klub Sportowy Wojskowych Warsztatów Balonowych, w którym powołano sekcję siatkówki żeńskiej i męskiej.
W latach 1959-1965 KS "Legionovia" posiadała dwie drużyny koszykówki: żeńską i męską. Trenerem drużyny męskiej był Stanisław Jędrzejewski, a wśród zawodników znajdowali się Leszek Chojnowski i Ryszard Garstka. Drużyna grywała na świeżym powietrzu na boisku klubowym przy ul. Reymonta 8 (tzw. za barakiem).
Największy sukces odniosła drużyna żeńska, która awansowała do II ligi siatkówki kobiet. Trenerem jej był Sławomir Kośmicki (w latach 90. XX w. przewodniczący wydziału sędziowskiego PZPS). W drużynie grały wówczas: Teresa Kośmicka, Joanna Pernak "Gosia", Joanna Szwed "Xenia", Jadwiga Walasek "Jagoda", Teresa Lichmira "Danka", Wanda Rutkowska, Halszka Zakrzewska, Dutkiewicz, Helena Trojek, Stefania Zimna, i Joanna Rzempołuch.
Co ciekawe siatkarki trenowały i grały mecze mistrzowskie w Warszawie, gdyż w Legionowie nie było odpowiedniej sali. W okresie letnim grywały na boisku klubowym przy ul. Reymonta 8. W 1959 r. wstępny turniej o wejście do II ligi odbywał się na sali "Polonii Warszawa". W kolejnych meczach "Legionovia" pokonała "Ruch Chorzów" (3:2), "Stal Mielec" (3:1) oraz "Czarnych Szczecin" (3:0). Turniej finałowy miał miejsce w Radomiu. W związku z powołaniem do wojska trenera Kośmickiego zastąpił go trener drużyny męskiej Stanisław Jędrzejewski. W Radomiu siatkarki "Legionovii" grały ze zmiennym szczęściem: przegrały z "Bronią Radom" (2:3), wygrały z "Drukarzem Warszawa" (3:2) i ponownie przegrały z "Polonią Świdnica" (2:3). W 1965 r. głównie z powodu braku funduszy sekcja piłki siatkowej KS "Legionovia" została zlikwidowana.
W 1978 r. powstało w Legionowie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Legion" z Mieczysławem Bernatem na czele. Wśród pięciu sekcji zorganizowanych przez TKKF działa również sekcja siatkówki (żeńskiej i męskiej). Towarzystwo funkcjonowało bez własnej bazy sportowej. Działalność swoją mogło realizować jedynie dzięki udostępnianiu sal gimnastycznych legionowskich szkół.
Copyright © Muzeum Historyczne w Legionowie.