Powiat legionowski na dawnej pocztówce. Część 2

„Powiat legionowski na dawnej pocztówce. Kontynuacja” Jacka Szczepańskiego, wydany przez TPL w grudniu 2002 r., to drugi album, w którym autor, wykorzystując swoje zbiory, prezentuje archiwalne karty pocztowe z ujęciami miejscowości powiatu legionowskiego: Legionowa, Jabłonny, Woli Kiełpińskiej, Zegrza Południowego i Północnego, Wólki Radzymińskiej, Beniaminowa, Dębego, Zegrzynka, Jadwisina i Serocka. W 2003 r. album otrzymał wyróżnienie w prestiżowym Konkursie im. Aleksandra Gieysztora na najlepsze Masoviana.

Tom otwierają słowa wstępu pisarza Jarosława Abramowa-Newerlego, którego dziadek Mikołaj służył w stacjonującym w Jabłonnie (Legionowie) 8. Estlandzkim Pułku Piechoty. Wśród zamieszczonych w publikacji 64 kart pocztowych znajduje się wiele interesujących egzemplarzy, jak na przykład przedstawiający dzwonnicę cerkwi św. Mikołaja w garnizonie w Jabłonnie – pierwszej świątyni na terenie Legionowa. Na innej karcie utrwalony został ojciec chrzestny nazwy miasta Legionowo gen. Bolesława Roja w towarzystwie Jakuba Bojki i Wincenta Witosa oraz oficerów 4. Pułku Piechoty przed legionowskim kasynem oficerskim w 1919 r. Kilka pocztówek przypomina o legionowskich osiągnięciach lat międzywojennych w światowym baloniarstwie, czy Gwiazdę Polski – sukces wytwórni balonów i spadochronów przedwojennego Legionowa. W publikacji znajdują się pocztówki pokazujące także m.in. różne zakątki parku w Jabłonnie, zegrzyńskie świątynie, koszary wojskowe, fortyfikacje i mosty z XX w. Do ciekawszych zaliczyć można również choćby kartkę z budynkiem zegrzyńskiego Jachtklubu z lat 30., ale nie mniej interesujące są widoki uliczek Serocka i jego nadnarwiańskich brzegów z początku XX w. oraz lat 40. i 50.