Dzieje Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Jana Kantego w Legionowie

Książka autorstwa Wojciecha Jeute „Dzieje Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Św. Jana Kantego w Legionowie” wydana została w 2003, z okazji 70. rocznicy powstania parafii.

W publikacji autor spisał dzieje parafii pw. Świętego Jana Kantego w Legionowie, będącej pierwszą legionowską parafią, a przy tym także należącego do niej kościoła pw. Świętego Ducha, określanego często przez legionowian mianem „kościoła na górce” – ze względu na swoje położenie na niewielkiej wydmie. W. Jeute, wykorzystując księgi parafialne i inne dokumenty archiwalne, prześledził historię parafii, poczynając od momentu jej erygowania w 1933 r. przez kolejne lata aż do roku 2003. Rok po roku odnotowane zostały ważne wydarzenia z życia parafii, w tym m.in. budowa pierwszego, drewnianego kościoła w 1934 r., a potem pożegnanie z nim w 1981 r. oraz wzniesienie nowego, murowanego i większego gmachu, który służy swym parafianom do dziś. Opisywanym wydarzeniom towarzyszą liczne archiwalne zdjęcia, pokazujące m.in. architekturę i wnętrza pierwszej świątyni z lat 30. XX w., uroczyste poświęcenie nowego kościoła w 1984 r., kolejnych proboszczów i innych duchownych parafii oraz parafian podczas różnych uroczystości: mszy i komunii świętych, procesji czy wizyt dostojników Kościoła. Dzięki wydawnictwu poznajemy nazwiska wielu osób tworzących parafię do roku 2003. Ciekawostką może być też zamieszczony tu spis materialnych zasobów parafii po 44 latach od erygowania, oparty na danych z protokołu inwentaryzacyjnego.