Brązowy krzyżyk z Mariazell

Podczas wykopaliskowych badań archeologicznych prowadzonych w Zegrzu na terenie dawnego cmentarza parafialnego pozyskano dużą liczbę dewocjonaliów. Spośród nich wyróżnia się dobrze zachowany krzyżyk wykonany z brązu.

Tego rodzaju krucyfiksy były szczególnie popularne w XVIII w. i w 1 poł. XIX w. Ich cechą charakterystyczną było umieszczone na rewersie krzyża przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem. Wytwarzano je w austriackim sanktuarium maryjnym w Mariazell. Ten ośrodek kultu maryjnego powstał w XII w. i przez stulecia stanowił cel pielgrzymek. Był on również częścią szlaku pielgrzymkowego prowadzącego do jednego z największych sanktuariów europejskich w Santiago de Compostella, gdzie mieści się pochówek św. Jakuba Apostoła.

Do rozprzestrzenienia się kultu drewnianej figury Madonny w tym alpejskim sanktuarium przyczynił się walnie król Ludwik Węgierski, a Matka Boska z Mariazell stała się patronką narodów słowiańskich.
Nie można wykluczyć, że jeden z mieszkańców Zegrza w XVIII w. odbył pielgrzymkę do sanktuarium w Mariazell. Stamtąd przywiózł pamiątkę w postaci krzyża z którą został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zegrzu.