MUZEUM HISTORYCZNE W LEGIONOWIE POWRÓT
SPORT BALONOWY - GALERIA
25 IX 1933 r. roku rozegrano w Legionowie VI Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar im. płk. A. Wańkowicza. Były to wówczas najważniejsze krajowe zawody balonowe. W latach 1925-1939 odbyły się aż jedenaście razy. Zawody polegały na przeleceniu balonem jak największej odległości w linii prostej, ale tylko w granicach Polski.
Po pięciu edycjach w Warszawie w latach 1925–1931 komitet organizacyjny zdecydował się przenieść zawody do Legionowa. Znajdowało się tu znakomite zaplecze w postaci koszar i kadry 2. Batalionu Balonowego. Na terenie miejscowego portu balonowego stał duży hangar wybudowany w 1926 r. (obecnie znajdują się tu bloki nr 11, 13 i 19 na osiedlu Piaski). Do VI zawodów zakwalifikowało się 13 oficerów wojsk balonowych na 7 balonach kulistych. 25 września 1933 r., w dniu startu, teren portu balonowego i poligonu wojskowego w Legionowie został otwarty dla szerokiej cywilnej publiczności. Zawody rozpoczęły się o godzinie 10.00 przy słonecznej pogodzie. W 5-minutowych odstępach sprzed hangaru kolejno startowały balony: "Poznań" (10.05), "Kraków" (10.10), "Warszawa" (10.15), "Hel" (10.20), "Gniezno" (10.25), "Jabłonna" (10.30) i "Lwów" (10.35).
Zwycięzcą zawodów został por. Jan Zakrzewski. Pilotował wprawdzie najmniejszy balon "Gniezno" o pojemności 450 m3, ale pokonał największą odległość – 121,8 km. Po 4 godzinach i 20 minutach lotu wylądował koło wsi Żabiny, około 15 km na północny-zachód od Działdowa.
Po sukcesach pilotów w zawodach balonowych, na początku lipca 1934 r. powstało Koło Balonowe w Legionowie. Koło współtworzyli przede wszystkim oficerowie i pracownicy Wojskowej Wytwórni Balonowej. Jego przewodniczącym został 36-letni kapitan Stefan Nowicki. Do kwietnia 1935 roku członkowie wykonali sześć lotów wolnych. Piloci wznosili się na klubowym balonie "Legjonowo". W skład załogi wchodził instruktor oraz członkowie koła jako uczniowie.
To właśnie Koło Balonowe organizowało słynną pogoń za powietrznym lisem. "Myśliwi" wyruszali z legionowskiego rynku. Właściciele motocykli, samochodów oraz "wszystkiego, co motorowe" pilnie wypatrywali kuli balonu startującego z Portu Balonowego (dzisiejsze osiedle Piaski). Na dany znak wszyscy rzucali się w pogoń po mazowieckich bezdrożach. Wygrywał ten, kto dotarł najbliżej pod gondolę balonu. Wtedy na dany sygnał piloci zrzucali kierowcy linę z lisią kitą.
Legionowscy piloci kilkakrotnie towarzyszyli zawodom o puchar Gordona Bennetta. Zazwyczaj w gondolach ich balonów umieszczano pocztę lub sprawozdawców radiowych. Za przykład mogą służyć zawody z 1936 roku, podczas których balon "Legjonowo" pilotowany przez Józefa Rojka dostarczał korespondencję.


Copyright © Muzeum Historyczne w Legionowie.