HISTORIA SPORTU W LEGIONOWIE (DO 1989 R.).
Tradycje sportowe Legionowa sięgają 2.poł. XIX w. kiedy porośnięte lasem tereny dzisiejszego miasta stały się celem dorocznych wycieczek warszawskich cyklistów. Wraz z napływem ludności po parcelacji dóbr Jabłonna w latach 1925–1934 rozpoczął się rozwój różnych dyscyplin sportowych. Powstały kluby sportowe Zakładów Balonowych, KS "Wzlot", RKS "Czerwoni", którego tradycje kontynuuje do dziś KS "Legionovia".
Sportowe sukcesy legionowskich baloniarzy, którzy zwyciężali w międzynarodowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta w okresie międzywojennym rozsławiły Legionowo na cały świat.
W okresie powojennym cieszyliśmy się sukcesami skoczków spadochronowych związanych z Zakładami Sprzętu Sportowego i Turystycznego w Legionowie. Żeńska drużyna piłki siatkowej KS "Legionovia" awansowała do II ligii. Sukcesy odnosiła również młodzież szkolna skupiona w Szkolnych Klubach Sportowych (SKS).

Wystawa internetowa przygotowana została w ramach projektu "Zagraj z nami w Legionowo – nowa oferta edukacyjna muzeum dla grup integracyjnych i niepełnosprawnych" finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Edukacja", priorytet "Edukacja kulturalna".

Teksty opracowali: Rafał Degiel, Katarzyna Ziułkowska–Karnicka, Jacek Szczepański.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie oraz ze zbiorów prywatnych Leszka Chojnowskiego, Edmunda Kuklewskiego, Zdzisława Makowskiego, Jana Szeweluka, Tadeusza Szulca i Jacka Szczepańskiego.

Copyright © Muzeum Historyczne w Legionowie.