Kryzys przysięgowy w 5. Pułku Legionów Polskich w Zegrzu Południowym

W niedzielę 16 lipca br. o godz. 15 zapraszamy do Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie na prelekcję dr. Mirosława Pakuły  pt. „Kryzys przysięgowy w 5. Pułku Legionów Polskich w Zegrzu Południowym”.

W lipcu 1917 r. Józef Piłsudski wezwał żołnierzy Legionów Polskich do bojkotu przysięgi na wierność Niemcom i Austro-Węgrom.  Odmowa złożenia przysięgi zaborcom miała miejsce między innymi w 5. Pułku Piechoty stacjonującym w Zegrzu Południowym. „Kryzys przysięgowy” miał brzemienne skutki . Legiony Polskie uległy likwidacji, a żołnierze wywodzący się z terenu Królestwa Polskiego zostali internowani. O tym mało znanym epizodzie w naszej historii lokalnej opowie dr Mirosław Pakuła podczas prelekcji opartej o wspomnienia legionistów i bogatą ikonografię.

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy okolicznościowej przygotowanej przez Gminę Nieporęt i Muzeum Historyczne w Legionowie, poświęconej pobytowi Legionów na naszym terenie.

Zaproszenie na prelekcje dotyczącą "kryzysu przysięgowego" do Filii Piaski Muzeum Historycznego w Legionowie