Grupa Rekonstrukcji Historycznej

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „709 pluton Armii Krajowej”

Grupa rekonstrukcji historycznej działająca przy filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie powstała w grudniu 2019 r. Jest ona dedykowana dla młodzieży szkolnej zainteresowanej historią wojskowości, szczególnie zaś odtwarzaniem żołnierzy I Rejonu VII Obwodu Armii Krajowej „Obroża”. Jako historycznego patrona wybrano 709 pluton AK, który brał udział w najcięższych walkach powstańczych toczonych na terenie naszego miasta.

Spotkania prowadzone przez dr. Adama Kaczyńskiego odbywają się w niedziele pracujące na terenie filii „Piaski”. Dodatkowo organizowane są również zajęcia terenowe w Lesie Legionowskim. Podczas spotkań uczestnicy mogą zapoznać się z historią wojskowości, zasadami kompletowania historycznego wyposażenia i umundurowania oraz z szeroko rozumianą tematyką przysposobienia obronnego. Członkowie grupy, za zgodą rodziców, mogą brać również udział w wycieczkach do innych muzeów i miejsc historycznych w okolicach naszego miasta.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej regularnie bierze udział w miejskich obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w wydarzeniach muzealnych oraz w uroczystościach patriotycznych na terenie Legionowa i okolic.

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do grupy zapraszamy do kontaktu z filią Piaski (tel. 22 378 33 54 lub mailowo filia.piaski@muzeum.legionowo.pl lub adam.kaczynski@muzeum.legionowo.pl