Zapraszamy do Archiwum Historii Mówionej!

Tadeusz Kuźma – żołnierz z Rembelszczyzny.

Muzeum Historyczne w Legionowie gromadzi od 2012 roku Archiwum Historii Mówionej. Wśród wielu zarejestrowanych rozmów, Muzeum posiada  3-częściowy wywiad z panem Tadeuszem Kuźmą. I właśnie od tego wywiadu rozpoczynamy dla Państwa prezentacje zbiorów Archiwum.

Życiorys pana Kuźmy z pewnością mógłby być kanwą ciekawej książki historycznej a nawet filmu fabularnego. Tadeusz Kuźma był żołnierzem Armii Krajowej w I Rejonie Legionowo „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu. Uczestnik Powstania 1944 na terenie obecnego powiatu legionowskiego. Po 1945 roku w Wojsku Polskim, brał udział w walkach w Bieszczadach z grupami UPA. Żołnierz ochrony w czasie procesów i egzekucji zbrodniarzy hitlerowskich.

Zapraszamy do wysłuchania 3-częściowej relacji Tadeusza Kuźmy – żołnierza z Rembelszczyzny.