Legionowo pamięta – relacja z wykładu dr. hab. Jacka Szczepańskiego

W 82. rocznicę Zagłady ludności żydowskiej legionowskiego getta w Muzeum Historycznym w Legionowie odbył się okolicznościowy wykład dr. hab. Jacka Emila Szczepańskiego pt. „Getto w Legionowie”. Podczas prelekcji zostały przedstawione tragiczne losy społeczności żydowskiej przed utworzeniem getta, a następnie w czasie jego funkcjonowania w latach 1940–1942. Podczas wykładu J. Szczepański zaprezentował zabytki i dokumenty związane ze społecznością żydowską zgromadzone w muzeum przez ponad 20 lat. Goście mogli zobaczyć m.in. oryginalny rachunek z firmy budowlanej Chila Rozenberga, późniejszego prezesa Judenratu, a także okupacyjną tablicę ostrzegawczą przed wjazdem do getta z ulicy Chrobrego. Prelegent przedstawił plan legionowskiej synagogi stojącej u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Słowackiego oraz omówił sposób w jaki ustalił granice tzw. dzielnicy żydowskiej w Legionowie. Było to możliwe dzięki dokumentom dotyczącym przekazywanej pomocy dla getta, znajdującym się w Żydowskim Instytucie Historycznym. J. Szczepański przedstawił także okoliczności likwidacji getta w Legionowie i wymordowania jego mieszkańców 3 października 1942 r.

Muzealny odczyt zgromadził liczną publiczność zainteresowaną tym trudnym tematem, w tym wielu harcerzy i seniorów. Żywa dyskusja zakończyła niedzielne spotkanie. Muzeum serdecznie zaprasza mieszkańców także na pozostałe cotygodniowe odczyty.