1 września 1939 r. we wspomnieniach mieszkańców Legionowa i okolic

2 września o godz. 15 zapraszamy do Filii „Piaski” na spotkanie pt.  „A niebo było bezchmurne… 1 września 1939 r. we wspomnieniach mieszkańców Legionowa i okolic”. Poprowadzi je dr Mirosław Pakuła, a fragmenty wspomnień przeczyta Betina Dubiel.

W sierpniu 1939 r. wszyscy mieli świadomość, że wkrótce może wybuchnąć wojna z Niemcami. Mimo to, gdy 1 września na bezchmurnym niebie pojawiły się sylwetki samolotów, większość uważała, że to kolejne ćwiczenia. Przerażenie wywołały  dopiero pierwsze wybuchy bomb.

„Piątkowy ranek 1 września był słoneczny a niebo bezchmurne. Na nim samoloty i białe obłoczki pocisków. Znów ćwiczenia – wszyscy mówili. Na rynku było pełno straganów ze śliwkami pachnącymi wakacjami i miodem, nad nimi stada brzęczących os. W pewnym momencie usłyszeliśmy spadający gdzieś w okolicy Łajsk samolot. Zrozumieliśmy, że to już wojna” – wspominała Bronisława Romanowska-Mazur.

Zapraszamy na spotkanie w czasie którego usłyszycie Państwo wstrząsające fragmenty wspomnień mieszkańców Legionowa i okolic. Rozpacz, bezradność, pierwsze ofiary, ucieczka…

Zapraszamy na spotkanie.