100 lat Podkowy!

W sierpniu 1921 r. w Sosnowcu została uruchomiona Pierwsza Polska Fabryka Haceli „Podkowa”. Dziesięć lat później zakład został przeniesiony do Michałowa pod Legionowem.

Na przestrzeni lat zakład zmieniał nieznacznie swoją nazwę. Początkowo oferowano hacele do podków końskich. Z czasem Józef Folman, właściciel fabryki, zdecydował się uruchomić również szlifiernię szkieł optycznych. Już po przeniesieniu produkcji do Michałowa, przedsiębiorstwo zasłynęło jako producent motocykla „Podkowa 98”.

Więcej informacji o dziejach fabryki można znaleźć na naszej wystawie internetowej „Przemysłowe Legionowo”, a także w filmie „Motocykl Podkowa 98” dostępnym na muzealnym kanale na portalu YouTube oraz w książce Katarzyny Kuligowskiej „Podkowa z hacelami”.

Wystawa internetowa „Przemysłowe Legionowo”

Z regionalnej półki – „Podkowa z hacelami”