Relacja z akcji Lato w Muzeum w filii „Piaski”

W tym roku zajęcia letnie w filii „Piaski” noszą tytuł Bohaterowie z Legionowa. Rozpoczęliśmy je od zapoznania się z programem i regulaminem a następnie Artur Bojarski opowiedział dzieciom o Powstaniu Warszawskim w Legionowie. Chwilę po tym, już na świeżym powietrzu nasi goście pod okiem Adama Kaczyńskiego przymierzały wojskowe ubrania i ekwipunek oraz nawiązywały łączność starym telefonem który wzbudzał chyba najwięcej zainteresowania. Po przerwie śniadaniowej malowaliśmy obrazy pod tytułem „Walki powstańcze w Legionowie”. Jak dzieci widziały te historyczne wydarzenia możemy sami ocenić.

 

Drugiego dnia nasze zajęcia były związane z harcerstwem i Szarymi Szeregami. Pan Adam Kaczyński opowiedział dzieciom historię harcerstwa i na podstawie prezentacji wskazał na ważną rolę Szarych Szeregów w tzw. małym sabotażu w czasie ostatniej wojny. Po prezentacji udaliśmy się na zielony teren wokół muzeum, gdzie dzieci postawiły namiot a także dowiedziały się od Pana Adama informacji o harcerskiej symbolice m.in. o lilijkach. Na zajęciach plastycznych nasi goście wykonywali harcerskie emblematy.

W dniu dzisiejszym uczestnicy letnich zajęć w filii „Piaski” poznawali historię 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki – jednostki, która przez ponad 60 lat była związana z  Legionowem. Na wstępie Adam Kaczyński przedstawił dzieciom historię 1 WDP oraz zaprezentował elementy umundurowania i żołnierskiego wyposażenia z różnych epok. W ramach zajęć plastycznych zajęliśmy się tworzeniem odznaki kościuszkowskiej.

Bohaterami z Legionowa byli także piloci balonowi i dlatego dzisiaj poruszaliśmy się wokół tematyki balonowej. Spotkanie rozpoczęliśmy od opowiadania Artura Bojarskiego o dawnych legionowskich pilotach i zdobywanych przez nich medalach i pucharach w międzynarodowych zawodach o puchar Gordona Bennetta oraz o największym balonie świata – Gwieździe Polski. W drugiej części zajęć wykonywaliśmy „gondole” a następnie był balonowy start w powietrze.

W ostatnim dniu letnich zajęć w filii „Piaski” uczestnicy skupili się na pracach plastycznych nawiązujących do tematyki wcześniejszych zajęć. W pierwszej kolejności wykonano powstańcze opaski, następnie zaś skupiono się na budowie modeli mostów, stawianych niegdyś przez saperów kolejowych z Legionowa. Zadanie okazało się dużym wyzwaniem, ale ostateczny efekt wart był włożonej pracy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy ponownie na nasze zajęcia w trakcie najbliższych ferii zimowych.