26. rocznica odsłonięcia pomnika Polski Walczącej

22 maja 1994 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Polskie Walczącej zlokalizowanego na tzw. okrąglaku, czyli dzisiejszym Rondzie Armii Krajowej.

Miejsce to wybrano nieprzypadkowo. W okresie międzywojennym planowano wystawienie tu pomnika Polskiej Organizacji Wojskowej. Wybuch wojny uniemożliwił te plany. Około 1946 r. mieszkańcy Legionowa wznieśli tutaj brzozowy krzyż dla uczczenia poległych żołnierzy Wojska Polskiego i Ruchu Oporu 1939-1945. Pod krzyżem tym już w latach 40. XX w. zorganizowano pierwsze w Legionowie oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tutaj też odbywały się inne uroczystości miejskie aż do odsłonięcia w 1966 r. na Rynku (ówczesny plac Świerczewskiego) Pomnika Walk i Męczeństwa.

W 1982 r. zawiązał się społeczny komitet budowy „Pomnika Poległych w Powstaniu Warszawskim w Legionowie i okolicach” z lokalizacją u zbiegu ulic Warszawskiej i Sowińskiego. Z powodów politycznych upamiętnienia tego nie zrealizowano.

W 1991 r., a więc już w nowej sytuacji politycznej, powołano w Legionowie Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Polski Walczącej”. Do opracowania jego wstępnych założeń zostali wyznaczeni kombatanci Armii Krajowej: Edward Dietrich, Andrzej Paszkowski i Lucjan Spletsteser. W 1993 r. przyjęto do realizacji projekt koncepcji pomnika i jego otoczenia autorstwa artysty plastyka prof. Andrzeja Bissenika i dr. inż. Edwarda Kołakowskiego. Elementy metalowe pomnika wykonano w Hucie „Stalowa Wola”, a generalnym wykonawcą została firma budowlana Mariusza Selwona z Warszawy. Całość została sfinansowana ze składek społecznych.

3 V 1994 r. w kościele parafii św. Jana Kantego miało miejsce poświęcenia i podpisanie aktu erekcyjnego pomnika. Tego samego dnia na rondzie Armii Krajowej wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika. Niecałe trzy tygodnie później – 22 maja 1994 r. miało miejsce uroczyste odsłonięcie „Pomnika Polski Walczącej 1939-1944, 1944-1989”.