85. rocznica wizyty Piccarda w Legionowie

10 maja 1935 r. Legionowo odwiedził światowej sławy naukowiec prof. August Piccard. Szwajcarski fizyk przybył do naszego miasta z zamiarem nawiązania współpracy z Wojskowymi Warsztatami Spadochronowymi (późniejsza Wytwórnia Balonów i Spadochronów) przy budowie balonu stratosferycznego.

Do złożenia wizyty zachęciły Piccarda próbki wysokiej jakości tkaniny balonowej wyprodukowanej w Legionowie, która znacząco wyprzedzała tkaniny wytwórni zachodnioeuropejskich i amerykańskich. Wspólnie z kierownikiem zakładu inż. Stanisławem Mazurkiem prof. Piccard przygotował wstępne założenia projektu balonu. Piccard zobowiązał się przekazać kwotę 400 tysięcy złotych niezbędnych na realizację jego budowy.

Niestety, do 1936 r. nie udało mu się pozyskać pieniędzy. W związku z tym zapadła decyzja o budowie balonu stratosferycznego bez jego udziału. Balon ten przeszedł do historii jako „Gwiazda Polski”. O jego niezwykłych dziejach można przeczytać na naszej wystawie internetowej dostępnej pod adresem:

http://gwiazdapolski.muzeum.legionowo.pl/

Na fotografiach poniżej prof. August Piccard przed budynkiem kasyna oficerskiego w Legionowie przy ul. Zegrzyńskiej podczas wizyty w dniu 10 maja 1935 r. (Fotografie ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie).