Alina i Czesław Centkiewiczowie

Muzeum Historyczne w Legionowie zaprasza na spotkanie poświęcone Alinie i Czesławowi Centkiewiczom – literatom, podróżnikom i Honorowym Obywatelom Miasta Legionowo. Spotkanie odbędzie się 10.12.2017 r. (niedziela) o godz. 14.30 w pawilonie muzealnym przy ul. A. Mickiewicza 23.

W programie:

  • Alina i Czesław Centkiewiczowie we wspomnieniach Temenużki i Janusza Wdowczyków
  • Podróż na wyspę mgieł i wichrów – Malwina Piorun, prezentacja poświęcona historii I Polskiej Wyprawy Polarnej
  • Kolekcja pamiątek po Czesławie i Alinie Cenkiewiczach – Rafał Degiel, prezentacja nowych muzealnych
  • Projekcja archiwalnych materiałów filmowych

W czerwcu 1932 r. Czesław Centkiewicz przygotował I Polską Wyprawę Polarną w legionowskim Państwowym Instytucie Meteorologicznym, organizując zaplecze logistyczne ekspedycji – tj. zaopatrzenie i ekwipunek. Trwająca 13 miesięcy wyprawa została zorganizowana w ramach II Międzynarodowego Roku Polarnego. Jej program badawczy obejmował pomiary meteorologiczne, aerologiczne, magnetyzmu ziemskiego, a także obserwacje zorzy polarnej.

12 lipca 1932 r. ze stacji kolejowej w Legionowie wyprawa wyruszyła na Wyspę Niedźwiedzią. Roczny pobyt na wyspie obfitował nie tylko w obserwacje naukowe. Dostarczył Centkiewiczowi przeżyć, które zaowocowały powieścią zatytułowaną „Wyspa mgieł i wichrów” (1934 r.).

W 2017 r. przypada 85. rocznica I Polskiej Wyprawy Polarnej. Patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Miasta Legionowo.