Ankieta w sprawie nadania jednej z ulic imienia kpt. Zbigniewa Burzyńskiego

Na stronie Urzędu Miasta Legionowo ruszyły konsultacje społeczne w sprawie nadania jednej z ulic osiedla Piaski w Legionowie imienia kpt. Zbigniewa Burzyńskiego.

Ankieta dostępna jest pod adresem internetowym: 
https://legionowo.pl/pl/konsultacje-nazwa-ulicy

Z jednego IP można oddać tylko jeden głos. Jeśli więc zagłosujemy np. z komputera domowego, a głos chce oddać również inny członek rodziny może on zagłosować przez swój telefon komórkowy (o ile transfer internetowy telefonu nie jest przekierowany przez router WiFi komputera domowego).

Głosy będą zbierane do 15 lipca 2019 r.

Kapitan Zbigniew Józef Burzyński (1902 – 1971)

Jeden z najwybitniejszych polskich pilotów balonowych. Mieszkaniec Legionowa w latach 1924 – 1939. Absolwent Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej w Toruniu, oficer 2. Batalionu Balonowego w Legionowie. Po odbyciu stażu we Francji nadzorował wykonanie pierwszych polskich balonów kulistych i obserwacyjnych w Centralnym Zakładzie Balonowym w Legionowie. Dwukrotny Zwycięzca w Międzynarodowych Zawodach Balonowych o Puchar im. Gordona Bennetta (1933 i 1935). W latach 30. XX w. prekursor i rekordzista lotów balonowych na wysokość. W 1936 r. ustanowił rekord wysokości 10 853 m na balonie „Warszawa II”, zatwierdzony przez FAI. Po II wojnie światowej czynnie uczestniczył w reaktywacji polskiego sportu balonowego.

Więcej o tej postaci możecie się Państwo dowiedzieć z wydanej w tym roku książki „Kapitan Zbigniew Józef Burzyński (1902-1971)” autorstwa dr. Zygmunta Kozaka, dr. Zbigniewa Moszumańskiego i dr. hab. Jacka Szczepańskiego.