Dr Abraham Finkelsztejn – lekarz legionowskiego getta

8 marca 2018 r. minęła 50. rocznica śmierci dr. Abrahama Finkelsztejna (1906–1968), zasłużonego legionowskiego lekarza i działacza ruchu syjonistycznego. W 1937 r. lekarz zamieszkał w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 15. Podczas II wojny został przymusowo przesiedlony na teren Dzielnicy Żydowskiej w Legionowie, którą hitlerowcy utworzyli 15 listopada 1940 r. W getcie pełnił funkcję Lekarza Sanitarnego Dzielnicy Żydowskiej. Doprowadził m.in. do utworzenia „Żydowskiego Szpitala Zakaźnego”. Po zlikwidowaniu getta przez hitlerowców 3 października 1942 r. ukrywał się wraz z matką na terenie Legionowa. Korzystał z pomocy Żegoty. W 1945 r. lekarz został kierownikiem Szpitala Gminnego w Legionowie. Później wyemigrował do Izraela, gdzie zmarł 8 marca 1968 r., przeżywszy 61 lat.

O skomplikowanych losach doktora Finkelsztejna opowie badacz jego biografii dr. hab. Jacek Szczepański, dyr. Muzeum Historycznego w Legionowie.

Zapraszamy na prelekcję, która odbędzie się 14 października 2018 r. (niedziela), o godz. 15.00 w pawilonie wystawowym Muzeum Historycznego w Legionowie, przy ul. A. Mickiewicza 23.