Finisaż wystawy czasowej „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią”

Wczorajszy dzień był ostatnim dniem funkcjonowania wystawy czasowej „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią”. Z tej okazji Muzeum zorganizowało finisaż wystawy, który z racji obostrzeń pandemicznych przebiegał jedynie w formie online. Głównym jego elementem był panel dyskusyjny dotyczący historii Zegrza. Mieliśmy zaszczyt gościć specjalistów od średniowiecznej historii Mazowsza: dr Annę Salinę i dr. Kazimierza Pacuskiego z Instytutu Historii PAN, którzy podzielili się z nami ogromną i szeroką wiedzą nakreślając historię Zegrza na szerszym, mazowieckim tle. Z kolei Rafał Degiel zaprezentował przebieg stosunków własnościowych dóbr zegrzyńskich, podkreślając problemy badawcze, jakie się z tym zagadnieniem wiążą. Na koniec Wawrzyniec Orliński przedstawił wybrane zabytki pozyskane w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na zegrzyńskiej nekropoli i przybliżył tematykę ich znaczenia dla poznania zwyczajów dawnych mieszkańców Zegrza. Wszystkim wypowiedziom towarzyszyła żywa dyskusja, która miejmy nadzieję będzie inspiracją zarówno do dalszych badań naukowych, jak i do poznawania fascynującej przeszłości naszych okolic.

Dziękujemy uczestniczącym w panelu dyskutantom oraz wszystkim uczestniczącym w nim internautom.

Zapis spotkania można oglądać na muzealnym kanale YouTube i profilu Facebook, do czego szczerze zachęcamy.

Fotorelacja:

Link do nagrania na YT: