Zapraszamy na prelekcję dr. Mirosława Pakuły pt. „Korespondencja spod Warszawy. Powiat legionowski w prasie z przełomu XIX i XX w.”, która odbędzie się w niedzielę 17 lutego 2019 r. o godz. 15 w Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie.

„Bliskość Warszawy, łatwość komunikacyi koleją, statkiem i szosą, suche, żywicą otaczających lasów sosnowych nasycone powietrze, pewien wdzięk historyczny tej uroczej miejscowości…” – dowiadujemy się o Jabłonnie z gazety „Kurjer Warszawski” z 1887 r. Z kolei czasopismo „Kłosy”  z tego samego roku zamieściło rycinę Ksawerego Pillatiego pokazującą Park Gucin na terenie dzisiejszego Legionowa.

Podwarszawskie miejscowości leżące dziś na terenie powiatu legionowskiego były wdzięcznym tematem prasy warszawskiej z przełomu XIX i XX w. Zazwyczaj pisano o nich jako o miejscach wypoczynku, ale nie pomijano spraw życia codziennego, a nawet obyczajowych.

Zapraszamy na subiektywny przegląd dawnej prasy, którego dokona dr Mirosław Pakuła.