Lato w Muzeum – relacja

W dniach 3–14 lipca 2017 r. w Filii „Piaski” gościliśmy najmłodszych mieszkańców Legionowa na zajęciach organizowanych pod hasłem „Lato z Muzeum”. Pierwszy tydzień upłyną nam pod znakiem średniowiecznego rycerstwa. Dzieci dowiedziały się, kim byli rycerze i damy dworu oraz poznały słynne zamki i największe średniowieczne bitwy. Na zajęciach plastycznych samodzielnie wykonały makiety średniowiecznych miast i ówczesne stroje. Chłopcy tworzyli zbroje, a dziewczynki stroje dam, które na zakończenie mogły ubrać na uroczysty bal rycerski. Podczas balu zaprezentowały także tańce, które codziennie ćwiczyły podczas zajęć. W czasie drugiego tygodnia dzieciom została przybliżona tematyka Legionów Polskich – ich umundurowanie i uzbrojenie, największe bitwy i osady legionowe na Wołyniu. Dzieci dowiedziały się też skąd pochodzi nazwa naszego miasta. W ramach zajęć plastycznych przygotowały czapki „maciejówki” i stroje sanitariuszek oraz stworzyły makiety osad legionowych. Każdego dnia dzieci chętnie ćwiczyły pieśni legionowe, które zaprezentowały podczas konkursu kończącego Lato w Muzeum. Podczas konkursu wiedzy o Legionach nasi mali uczestnicy pokazali, jak dużą wiedzę zdobyli na naszych zajęciach.

W siedzibie głównej Muzeum codziennie w dniach 17-28 lipca 2017 r. odbywaliśmy dalekie podniebne podróże, związane z nową wystawą czasową pt. „LOPP – Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej”. Zajęcia poświęcono idei latania oraz historii konstruowania machin latających. Poznaliśmy kolejne etapy zdobywania podniebnych przestworzy, jak również bicia rekordów w lotach na odległość. Wszyscy uczestnicy zostali przyjęci w poczet członków LOPP oraz odbyli kursy, które w okresie międzywojennym przeprowadzała Liga, np. zajęcia z modelarstwa lotniczego. Dzieci wykonywały m.in. własne konstrukcje latawców oraz modeli latających napędzanych na gumkę. Udział we wszystkich kursach zaproponowanych przez Muzeum, nagrodzony został dyplomem oraz honorowym odznaczeniem Ligi. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za radośnie spędzony czas i zapraszamy w ferie!