Nad głowami sosny szumiące… 100. rocznica nadania nazwy Legionowo – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej

W niedzielę 7 kwietnia 2019 r. zapraszamy Państwa na oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie czasowej w Filii „Piaski” pt. „Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo”. Zwiedzanie z przewodnikiem  dr. Mirosławem Pakułą odbędzie się o godz. 13.30, 15.00 i 16.00.

„Nad głowami sosny szumiące” – to tytuł nowej ekspozycji, który nawiązuje do lasów sosnowych, pośród których powstała osada Legionów Polskich na Polesiu Wołyńskim i miasteczko garnizonowe przy stacji kolejowej Jabłonna. Na wystawie przedstawiono dzieje Legionów i miasteczek frontowych, w tym Legionowa oraz okoliczności nadania nazwy Legionowo podwarszawskim koszarom.

Aranżacja wystawy jest nietypowa, a jej szczególnym elementem jest rekonstrukcja fragmentu budynku z legionowej osady polowej. Pośród eksponatów znajdują się zdjęcia, publikacje książkowe i albumy o Legionach. Cenną pamiątką jest kurtka munduru i czapka żołnierza z 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich wypożyczona z Muzeum Wojska Polskiego. Goście mogą obejrzeć także oryginalny karabin Mannlicher – podstawową broń legionistów. Wystawa czynna będzie do listopada 2019 r.

Zapraszamy do zwiedzania!

fot. Centralna Biblioteka Wojskowa