Noc Muzeów 2017 – relacja

Tegoroczna Noc Muzeów w Legionowie w siedzibie głównej Muzeum przebiegała pod hasłem LOPP – organizacji, która w niepodległej Polsce zrzeszyła społeczeństwo, przygotowując i szkoląc do obrony w przypadku kolejnego konfliktu zbrojnego. O godzinie 17.30 dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie dr hab. Jacek Szczepański wraz z prezydentem miasta Legionowo – Romanem Smogorzewskim uroczyście otworzyli nowa wystawę czasową pt. „LOPP – Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej”. Eksponaty na niej prezentowane pochodzą z bogatej prywatnej kolekcji Zdzisława Zajdlera, a także ze zbiorów: Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Historycznego w Legionowie. Temat został uzupełniony lokalnymi wątkami z działalności Ligi w przygotowanej przez Rafała Degiela prelekcji pt. „LOPP w Legionowie”. W trakcie wydarzenia odbył się pokaz wojskowego sprzętu chemicznego i przeciwgazowego – poprowadzony przez Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Natomiast dla dzieci i młodzieży przygotowano zajęcia plastyczno-modelarskie, podczas których mogły one wykonać swoje własne modele samolotów.
Malwina Piorun podczas prelekcji pt. „Gwiazda Polski” przypomniała również historię największego balonu stratosferycznego świata, którego powłoki szyto w przedwojennej legionowskiej Wytwórni Balonów i Spadochronów.
Całą Noc wszystkie wystawy można było zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem. W pawilonie muzealnym oprócz nowej wystawy goście mogli tego dnia zagłębić się w „Dzieje Legionowa 1877–1990” oraz „De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego”, natomiast w budynku głównym zapraszała wystawa „W krainach lodu książek – rzec o Alinie i Czesławie Centkiewiczach”.
Dla zainteresowanych historią Legionowa ponadto Towarzystwo Przyjaciół Legionowa przygotowało stoisko, gdzie można było kupić numery „Rocznika Legionowskiego” oraz inne wydawnictwa TPL.
Dodatkowo, na uważnie oglądających wystawy tej nocy czekały nagrody w Konkursie Rodzinnym. Wieczór został uprzyjemniony przez koncert szlagierów z lat 20. i 30. XX w.

Noc Muzeów w Filii „Piaski” była wyjątkowa, gdyż placówka obchodzi w tym roku 5-lecie powstania. Zrekonstruowany obiekt dawnego kasyna oficerskiego został uroczyście otwarty 19 maja 2012 r. w czasie „Nocy Muzeów”. W tym dniu odbył się piknik rodzinny „Pożegnanie z bronią, powitanie historii” związany z pożegnaniem sztandaru rozwiązywanego 1. Legionowskiego Batalionu Zaopatrzenia oraz otwarciem Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie.
Tegoroczną Noc Muzeów otworzył dyrektor Muzeum dr hab. Jacek Szczepański. Następnie odbył się wernisaż wystawy czasowej „Nie tylko bale i brydż… Garnizonowe kasyna oficerskie, ich funkcje i znaczenie”. Na wystawie znajdują się informacje, zdjęcia i pamiątki z kasyn w Legionowie, Modlinie i Zegrzu oraz innych z kasyn okresu międzywojennego. W dalszej części wieczoru zaprezentowali się rekonstruktorzy w mundurach wojskowych z okresu II Rzeczypospolitej. Goście poznali elementy ubioru i wyposażenia dawnych żołnierzy. Po pokazie grupy rekonstrukcyjnej nastąpiła prezentacja przedwojennych aut: Fiata 518 i Essex Super Six. Wielką atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów był koncert zespołu b.dimention. Artyści śpiewali stare szlagiery, między innymi: „Już nie zapomnisz mnie”, „Już taki jestem zimny drań” i „Miłość ci wszystko wybaczy”. Koncertowi towarzyszyła zabawa taneczna. Tradycyjną atrakcją było strzelanie z pistoletu z użyciem laserowego symulatora.
W budynku filii, który na jedną noc zamienił się w kasyno oficerskie, organizatorzy zaprosili gości na kawę, herbatę i słodki poczęstunek w towarzystwie dawnych oficerów. To był niezapomniany wieczór i noc!