Obchody 82. rocznicy Zagłady getta w Legionowie

3 października 2024 r. obchodziliśmy 82. rocznicę Zagłady getta w Legionowie.
Z tej okazji przygotowaliśmy wspólnie z LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie specjalne zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Uczniowie otrzymali karty pracy, opracowane na podstawie materiałów źródłowych, które następnie wykorzystali do udziału w zajęciach terenowych, odbywających się na obszarze dawnego getta w Legionowie.

Kluczowym elementem obchodów była krótka uroczystość pod Dębem Pamięci. W ramach symbolicznego gestu pamięci o ofiarach znicze wspólnie zapalili: Pani Ida Parakiewicz-Czyżma – Sekretarz Miasta Legionowo, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Legionowa razem z prezesem Panem dr. Rafałem Florczykiem, Pani Kinga Cieślak – nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Legionowie wraz z uczniami, Pan dr hab. Jacek Szczepański – dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie wraz z pracownikami Muzeum.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów była wizyta w Muzeum Historycznym w Legionowie, gdzie dr hab. Jacek Szczepański przeprowadził wykład pt. „Getto w Legionowie”. Następie Rafał Degiel opowiedział o Judaikach znajdujących się w zbiorach Muzeum.
Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i wzięcie udziału w tak ważnym wydarzeniu oraz pielęgnowanie pamięci o tragicznych losach przedwojennych mieszkańców naszego miasta.