Otwarcie wystawy pt. „Nad głowami sosny szumiące… 100. rocznica nadania nazwy Legionowo”

Dyrektor i Pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie zapraszają na otwarcie wystawy czasowej pt. „Nad głowami sosny szumiące… 100. rocznica nadania nazwy Legionowo”, które odbędzie się 17 marca 2019 r. (niedziela) o godz. 15.00 w Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie przy Al. Sybiraków 23.

Dwa Legionowa – na Polesiu Wołyńskim i pod Warszawą. Sosny nad głowami. Miasteczko frontowe i miasteczko garnizonowe. W 2019 roku mija sto lat od nadania koszarom w Jabłonnie nazwy Legionowo – na pamiątkę osady polowej Legionów Polskich.

Koszary w Jabłonnie oswobodził w listopadzie 1918 roku oddział Polskiej Organizacji Wojskowej. W styczniu 1919 roku zaczęto tam organizować Inspektorat Piechoty Legionów. Jego szefem został gen. bryg. Bolesław Roja, który dla przypomnienia bohaterskich czynów legionistów oraz na pamiątkę wojskowego miasteczka na Polesiu Wołyńskim nazwał koszary Legionowem. Wiele cech wspólnych łączyło oba Legionowa – wydmowy krajobraz, sosnowe lasy, drewniane, zdobione budynki koszarowe.

Na wystawie przedstawiona zostanie historia powstania miasteczek frontowych oraz okoliczności nadania nazwy koszarom w Jabłonnie. Prezentowane są zdjęcia i pamiątki po legionistach.  Pojawią się także rekonstruktorzy.

Oprócz ciekawych eksponatów zaskoczy Państwa niekonwencjonalna aranżacja, odgłosy a nawet zapach.

Serdecznie zapraszamy na niedzielne otwarcie.