Polskie sukcesy w międzynarodowych zawodach balonowych

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar im. Gordona Bennetta po raz pierwszy odbyły się 30 września 1906 r. w Paryżu. Polacy rozpoczęli uczestnictwo w nich 25 września 1932 r. (XX zawody). Do 1939 r. największe sukcesy polskich załóg były wynikiem współpracy pilotów z 2. Batalionu Balonowego w Legionowie i wojskowej Wytwórni Balonów i Spadochronów. Osiągnięcia legionowskich pilotów w tych prestiżowych zawodach balonowych na trwałe zapisały Polskę w historii sportu. Warto przypomnieć przedwojennych zwycięzców pucharu im. Gordona Bennetta. W 1933 r. byli to kpt. Franciszek Hynek i por. Zbigniew Burzyński na balonie „Kościuszko”; w 1934 r. – kpt. Franciszek Hynek, por. Władysław Pomaski, na balonie „Kościuszko”; w 1935 r. – kpt. Zbigniew Burzyński, por. Władysław Wysocki, na balonie „Polonia II”. Trzecie zwycięstwo z rzędu potwierdziło międzynarodową pozycję Polski i przyniosło zdobycie pucharu na własność. Ostatni przedwojenny sukces to 1938 r. i zwycięski lot kpt. Antoniego Janusza i inż. Franciszka Janika na balonie „LOPP”.

Przerwane wojną zawody wznowiono dopiero w 1983 r., zdobywcami pucharu została wówczas – polska załoga w składzie Stefan Makné oraz Ireneusz Cieślak na balonie „Polonez”. Sukces załogi Mateusza Rękasa i Jacka Bogdańskiego w 2018 r. przyczynił się do tego, że gospodarzem kolejnych zawodów o puchar im. Gordona Bennetta w roku 2021 została Polska, a start balonów odbył się na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Zdobywcą pucharu tegorocznej edycji zostali Szwajcarzy (SUI-2) Kurt Frieden i Pascal Witprächtiger. Polskę reprezentowały trzy załogi balonowe: pozostający przez długi czas liderami wyścigu Krzysztof Zapart i Adam Ginalski (POL-2), ostatecznie zajęli 4. miejsce (dystans 950,10 km); Mateusz Rękas i Jacek Bogdański (POL-1) – 9. miejsce (dystans 358,01 km); Andrzej Olszewski i Jarosław Cieślak (POL-3) – 10. Miejsce (356,59 km).

Warto zaznaczyć, że postacie zasłużonych pilotów balonowych znalazły swoje miejsce w opracowaniach z tematyki legionowskiego baloniarstwa okresu międzywojennego. O ich sukcesach przeczytamy m.in. w publikacji „Wojska Balonowe. Legionowo 1897-1939” (Jacek Szczepański, 2004 r.), a osobnych monografii doczekali się ppłk. Franciszek Hynek (2008), mjr. Władysław Pomaski (2009) i kpt. Zbigniew Burzyński (2019) – w opracowaniu Zygmunta Kozaka, Zbigniewa Moszumańskiego i Jacka Szczepańskiego.

Dotychczasowe sukcesy polskich pilotów balonowych wzmacniają poczucie, że na kolejny puchar im. Gordona Bennetta warto czekać.