Prelekcja Adama Kaczyńskiego pt. „11 listopada 1918 na ziemi legionowskiej”

Długa była droga zanim mogliśmy obchodzić Święto Niepodległości. W 1914 r. wybuchła Wielka Wojna, powstały Legiony Polskie, wreszcie rozpad państw zaborczych umożliwił 11 listopada 1918 r. ogłoszenie niepodległości Polski. Mimo, że Niemcy wojnę przegrały nie obyło się bez ofiar, bowiem okupant nie zawsze pozwalał się rozbroić.

Odkąd 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, dzień ten był obchodzony w II Rzeczpospolitej niezwykle uroczyście. Pamiętano, że nasz kraj odzyskał wolność po ponad 120 latach zaborów i nieudanych krwawych powstaniach. Stało się to dzięki korzystnej sytuacji międzynarodowej po zakończeniu Wielkiej Wojny oraz dzięki ogromnemu wysiłkowi polskich patriotów w Legionach Polskich, POW i innych formacjach wojskowych i organizacjach cywilnych.

O okolicznościach odzyskania przez Polskę niepodległości i o sposobach jej obchodzenia opowie dr Adam Kaczyński.  Zapraszamy 17 listopada 2019 r. o godz. 15 do filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie przy Al. Sybiraków 23 (obok SP nr 8).