Prelekcja „Przemysłowe Legionowo”

„Przemysłowe Legionowo” to tytuł prelekcji  dr. Artura Bojarskiego, która odbędzie się  15 lipca o godz. 15.00 w filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie przy al. Sybiraków 23.

Legionowo nigdy nie było miastem opartym  na przemyśle jak np. Pruszków czy Wołomin. Położone w otulinie dużych kompleksów leśnych, zatopione w zieleni miało charakter osady letniskowej a później typowej podwarszawskiej sypialni. Jednak już przed I wojną światową istniał tu duży zakład przemysłowy – huta szkła. Później, w okresie międzywojennym powstało jeszcze kilka mniejszych zakładów produkcyjnych.

Przełom nastąpił po II wojnie światowej. Rozbudowano wówczas zakłady Aviotex produkujące sprzęt turystyczny. Na Łajskach wybudowano nową dzielnicę przemysłową ze znaną na Mazowszu legionowską fabryką domów. Duże, nowe zakłady przemysłowe w dużej części zmieniły charakter miasta a już na pewno skład jego mieszkańców. Do nowych osiedli sprowadzili się przybysze z całej Polski w poszukiwaniu pracy w legionowskim przemyśle.

O tym wszystkim opowie Państwu dr Artur Bojarski.

Serdecznie zapraszamy !