Relacja z akcji „Ferie w Muzeum” w siedzibie głównej

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z drugiego tygodnia akcji „Ferie w Muzeum”.

Dzień 1. – DWÓR WAZÓW W NIEPORĘCIE

Pierwszy dzień Ferii w Muzeum, w siedzibie głównej przy ul. Mickiewicza upłynął pod znakiem archeologii. Opowiedzieliśmy o tym, skąd w Nieporęcie wziął się dwór królewski i kto go zbudował. Przyjrzeliśmy się wizerunkom króla Zygmunta III Wazy a szczególną uwagę zwróciliśmy na koronę królewską. Jej wygląd widoczny jest doskonale na kolumnie Zygmunta w Warszawie a także na jednym z kafli piecowych z nieporęckiego dworu. Wzorując się na tych wizerunkach, sami wykonaliśmy królewskie korony. A na koniec udało nam się wykonać z gliny bogato zdobione kafle piecowe. Dzień upłynął pracowicie, a uczestnicy z żalem opuszczali Muzeum.

Dzień 2. – PAŁAC W JABŁONNIE

W drugim dniu Ferii w Muzeum, w siedzibie głównej przy ul. Mickiewicza zapoznaliśmy się z historią pałacu w Jabłonnie i mieszkających w nim rodzin Poniatowskich i Potockich.

Dowiedzieliśmy się również o ich roli w procesie powstawania dzisiejszego Legionowa. Na wzór talerza z serwisu Potockich, który zobaczyliśmy na wystawie projektowaliśmy i malowaliśmy farbkami własne talerze, a z kolorowego kartonu wykonaliśmy pałacowego pawia przyozdobionego piórami i cekinami.

Dzień 3. – ZEGRZE i JADWISIN – RADZIWIŁŁOWIE

W trzecim dniu Ferii w Muzeum, w siedzibie głównej przy ul. Mickiewicza poznaliśmy historię pałaców w Zegrzu i Jadwisinie oraz postać Konstantego Radziwiłła – żołnierza Armii Krajowej.

Zapoznaliśmy się również z herbem rodziny Radziwiłłów, a następnie projektowaliśmy i wykonywaliśmy własne herby. Po przerwie obejrzeliśmy też fragment filmu niemego, nagranego blisko sto lat temu w pałacu w Jadwisinie oraz wykonaliśmy makietę tego właśnie dworu.

Dzień 4. – ZEGRZYNEK i RODZINA SZANIAWSKICH

Dzisiaj dzieci zapoznały się z historią dworku w Zegrzynku i jego mieszkańcami – rodziną Szaniawskich i znanym dramaturgiem Jerzym Szaniawskim. Próbowały odtworzyć urokliwy dwór w Zegrzynku, wykorzystując kolorowe gazetki reklamowe, a na koniec zrobiły kukiełki do teatrzyku z barwnych materiałów i wstążek. Poza tym bawiliśmy się kalambury i układaliśmy specjalnie przygotowane puzzle.

Dzień 5. – WILLA „KOZŁÓWKA” i ANDRZEJ PASZKOWSKI

Uczestnicy dzisiejszych zajęć poznali historię willi „Kozłówka” oraz postać Andrzeja Paszkowskiego – jej mieszkańca i opiekuna oraz Honorowego Obywatela Miasta Legionowa.

Potem odwzorowywaliśmy ten charakterystyczny i zabytkowy budynek, używając różnych technik, a na koniec wykonywaliśmy makiety ogrodu.

Patrzcie, jakie piękne prace powstały!

Uczestnicy otrzymali również opracowanie pt. „Śladami dawnych dworów i pałaców”, wydane przez Muzeum kilka lat temu.

Bardzo dziękujemy wszystkim za ten wspólny czas i zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia!