Relacja z Ferii w Muzeum – Filia Piaski

Ferie w Muzeum – Filia Piaski

MADE IN LEGIONOWO

Przygotowując tegoroczne zajęcia inspirowaliśmy się historią legionowskiego przemysłu – tego starszego, przedwojennego oraz tego bardziej współczesnego, działającego już po II wojnie światowej. Made in Legionowo to „zrobione w Legionowie” namioty, spadochrony, guziki, cegły a nawet całe domy.

Pierwszy dzień ferii upłynął pod znakiem namiotów. Dzieci mogły zapoznać się z krótką historią legionowskiej wytwórni namiotów – Aviotexu oraz szerokim asortymentem jej wyrobów. Po prelekcji nasi goście mogli obejrzeć i wypróbować oryginalne wyroby tej wytwórni: namiot „Mikrus” oraz śpiwór turystyczny.

Nasz drugi dzień zajęć zimowych zaczęliśmy od ukończenia namiotów Tipi. Dzieci oklejały je kolorową krepiną. Z namiotów utworzyliśmy następnie indiański obóz. Po śniadaniu dzieci wysłuchały prelekcji o historii baloniarstwa w tym szczególnie o produkcji balonów i spadochronów w legionowskiej wytwórni. Można było także obejrzeć oryginalny spadochron powojenny z Aviotexu. Zajęcia zakończyliśmy wykonywaniem spadochroniarzy z tektury.

Trzeci dzień ferii rozpoczęły skoki „ćwiczebne” modelów spadochroniarzy i spadochronów, które wzbudzały najwięcej emocji u naszych gości. Po przerwie śniadaniowej odbyła się prelekcja Adama Kaczyńskiego o historii wyrobu guzików, szczególnie uwzględniając legionowską wytwórnię Stanisława Gierczyńskiego, działającą w naszym mieście w okresie międzywojennym. W drugiej części naszych zajęć dzieci wykonywały z guzików i farb portret Józefa Piłsudskiego.

Czwarty dzień to wprowadzenie do historii Mazowieckiego Kombinatu Budowlanego, czyli słynnej „Fabryki Domów” w Łajskach. W ramach zajęć plastycznych dzieci wykonywały z tektury makiety mieszkań w budownictwie „z wielkiej płyty”.

Piątego dnia Artur Bojarski opowiedział o historii legionowskich „Silikatów” na Bukowcu. Dzieci obejrzały historyczne już zdjęcia fabryki cegieł, zdjęcia terenu po zakładach na których jest obecnie osiedle „Nowy Bukowiec” a także zobaczyły oryginalne cegły z legionowskiej fabryki. Po przerwie śniadaniowej wykonaliśmy ceglany mur ze styropianowych cegieł. Następnie dzieci kolorowały fragmenty herbu miasta Legionowo, które nakleiliśmy na ścianę z „cegieł”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowane i wspólną zabawę w trakcie naszych muzealnych zajęć. Do zobaczenia latem!