Relacja z obchodów 77. rocznicy zagłady ludności getta w Legionowie

3 października 2019 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyły się obchody upamiętnienia 77. rocznicy zagłady ludności getta w Legionowie, zorganizowane we współpracy z lokalnymi szkołami: Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym Milenium, II Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespołem Szkół Salezjańskich.

Obchody rozpoczęły się od warsztatów edukacyjnych dla młodzieży, które poprowadziła doświadczona nauczycielka i edukatorka – Beata Narel (z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Milenium). Potem odbyło się spotkanie z Krystyną Budnicką ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Rozmowę z gościem poprowadziła uczennica z LO im. Marii Konopnickiej – Justyna Szaro. Następnie Dyrektor Muzeum – Jacek Szczepański wygłosił prelekcję na temat historii legionowskiego getta, po czym nastąpił moment uroczystego upamiętnienia ofiar zagłady – poprzez przygotowanie Wstążek Pamięci, wraz z głośnym odczytaniem imion i nazwisk, oraz umieszczeniem ich na specjalnie przygotowanej konstrukcji na sali wystawowej nieopodal oryginalnej tablicy z legionowskiego getta, jedynego tego typu zabytku na Mazowszu.

Na koniec uroczystości odbył się III Marsz Pamięci ulicami naszego miasta, który zakończył się minutą ciszy obok budynku, w którym w czasie wojny funkcjonował Judenrat (Rada Żydowska). W Marszu, oprócz młodzieży i Krystyny Budnickiej, która jest Honorowym Obywatelem Miasta Stołecznego Warszawy, uczestniczył również Zastępca Prezydenta Miasta Legionowa – Piotr Zadrożny. W obchodach wzięło udział blisko sto osób.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w uroczystościach. Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące, o których Muzeum będzie informowało na bieżąco na swojej stronie internetowej.

 

Pamięć o Zagładzie – w relacji filmowej Telewizji Legionowo „LTV”: