Relacja z uroczystości 85-lecia debiutu literackiego Czesława Centkiewicza oraz 60-lecia pobytu na Antarktydzie pierwszej Polki – Aliny Centkiewicz

16 października 2019 r. w siedzibie Związku Literatów Polskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyły się uroczystości jubileuszowe poświęcone Alinie i Czesławowi Centkiewiczom, których współorganizatorem było Muzeum Historyczne Legionowie. W bieżącym roku przypada bowiem 85-lecie debiutu literackiego Czesława Centkiewicza oraz 60-lecie objęcia przez Polskę stacji polarnej „Oaza” (im. A.B. Dobrowolskiego) i lądowania pierwszej Polki – Aliny Centkiewicz na Antarktydzie.

W sesji upamiętniającej wzięli udział: Temenużka Wdowczyk – spadkobierczyni spuścizny literackiej Aliny i Czesława Centkiewiczów, Rafał Degiel – przedstawiciel Muzeum Historycznego w Legionowie oraz prof. dr. hab. Marek Lewandowski – Kierownik Zakładu Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Pomiędzy wystąpieniami fragmenty książki Czesława Centkiewicza pt. „Kierunek Antarktyda” przeczytała Joanna Dukaczewska.

W spotkaniu wzięli udział również uczniowie z dwóch szkół noszących imię Centkiewiczów – SP nr 5 w Wałbrzychu oraz SP nr 9 w Bełchatowie, która zaprezentowała montaż słowno-muzyczny poświęcony jubilatom.