Relacja ze spotkania autorskiego z Rafałem Hetmanem

W niedzielę 9 października 2022 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyło się spotkanie z Rafałem Hetmanem – autorem książki „Izbica, Izbica”. To doceniona publikacja, która znalazła się w ścisłym finale tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż i opowiada o losach niedużej miejscowości na Lubelszczyźnie. Przed wojną była zamieszkana w większości przez społeczność żydowską, nie zostało jednak po niej prawie nic, a kolejne pokolenia uparcie o niej milczały. Książka wydobywa z niepamięci dawnych mieszkańców, ich przeżycia oraz mechanizmy zachowań polskich sąsiadów, które – bez wątpienia – były dość typowe i obecne również na innych terenach okupowanej Polski.

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu „CzytaMY HISTORIĘ” i towarzyszyło obchodom 80. rocznicy Zagłady ludności legionowskiego getta.

Rozmowę prowadziła Renata Sowińska – Kierownik Działu Edukacji i Projektów w Muzeum oraz moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki „Ścieżki” w Legionowie.

Dziękujemy za obecność. Pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach jest ważna.

Relacja prasowa („Miejscowa na weekend”) pod linkiem:

Pogawędka z historią

Relacja filmowa, w której Rafał Hetman opowiada o swoich książkach pod linkiem:

I jeszcze szersza relacja filmowa ze spotkania z Rafałem Hetmanem: