Relacja ze spotkania poświęconego Alinie i Czesławowi Centkiewiczom

W niedzielę 10 grudnia 2017 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyło się spotkanie poświęcone Alinie i Czesławowi Centkiewiczom – polarnikom, pisarzom oraz Honorowym Obywatelom Miasta Legionowo. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wysłuchać wspomnień pani Temenużki Wdowczyk – spadkobierczyni spuścizny literackiej Centkiewiczów oraz jej męża – pana Janusza Wdowczyka. Oboje byli bliskimi przyjaciółmi domu pisarzy, dzięki czemu poznali wiele wyjątkowych historii z ich życia, o których opowiedzieli podczas spotkania.

Malwina Piorun przygotowała prelekcję poświęconą historii I Polskiej Wyprawy Polarnej, która 12 lipca 1932 r. wyruszyła w Legionowa na Wyspę Niedźwiedzią, inicjując tym samym udział Polski w międzynarodowym polarnictwie. Następnie Rafał Degiel zaprezentował uczestnikom spotkania najnowsze nabytki muzealne i pamiątki związane z Aliną i Czesławem Centkiewiczami, stanowiące bogaty materiał archiwalny – częściowo wyeksponowany na wystawie czasowej poświęconej literatom.

Kolejnym punktem wieczoru był pokaz galerii fotografii z wyprawy na Spitsbergen – autorstwa Roberta Pogorzelskiego, który osobiście opowiedział o swoich  doświadczeniach polarnych.

Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 85. rocznicy I Polskiej Wyprawy Polarnej. Patronat honorowy nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Miasta Legionowo.

Dziękujemy wszystkim z udział i zapraszamy ponownie!