Uroczyste zasadzenie Dębu Pamięci – w 79. rocznicę Zagłady ludności legionowskiego getta

W poniedziałek 4 października 2021 r. odbyło się uroczyste zasadzenie Dębu Pamięci w 79. rocznicę Zagłady ludności legionowskiego getta, która przypadła dzień wcześniej. W uroczystości wzięli udział: Roman Smogorzewski – prezydent Miasta Legionowa, Jacek Szczepański – dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie oraz zaproszeni goście – przedstawiciele instytucji będących partnerami wydarzenia: Towarzystwa Przyjaciół Legionowa, KZB, Miejskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Działamy Lokalnie”, a także młodzież z LO im. Marii Konopnickiej wraz z Panią Dyrektor Jolantą Magdą oraz nauczycielką historii – Kingą Cieślak.

Po okolicznościowych przemówieniach, zasadzeniu drzewka oraz umocowaniu pamiątkowej tablicy odbył się spacer historyczny po terenie dawnej dzielnicy żydowskiej, a na koniec uczniowie obejrzeli w Muzeum Historycznym w Legionowie zabytkową tablicę z legionowskiego getta.

Dąb Pamięci jest umieszczony przy pasażu spacerowym obok Parku Zdrowia na wysokości tężni.