Wykład „80. rocznica śmierci Skonieckich – śledztwo w Ludwigsburgu” – relacja

W ramach cyklu niedzielnych spotkań w naszym Muzeum, 14.01.2024 r. zaprosiliśmy na wykład dr. hab. Jacka Szczepańskiego pt. „80. rocznica śmierci Skonieckich – śledztwo w Ludwigsburgu”.
12 stycznia 1944 r. rodzina Skonieckich stoczyła walkę z niemieckimi siłami policyjnymi, które otoczyły zajmowany przez nich dom przy ul. Królowej Jadwigi 13 w Legionowie. W wyniku akcji sił porządkowych okupanta zginęli Jan i Władysława Skonieccy, ich syn Jerzy, 13-letni wychowanek Władysław Nalazek oraz niezidentyfikowana kobieta. Pretekstem do tej straszliwej zbrodni była aktywna działalność Skonieckich w podziemnym ruchu komunistycznym.
W trakcie spotkania dr hab. Jacek Szczepański – autor pierwszej monografii historycznej poświęconej rodzinie Skonieckich i ruchowi komunistycznemu w Legionowie wydanej przez Muzeum, szczegółowo omówił stan śledztwa w sprawie mordu na Skonieckich prowadzonego przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce oraz przez Centralę Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu. To właśnie powołana w 1958 r. Centrala w Ludwigsburgu była organem mającym na celu zbieranie dowodów i prowadzenie śledztw przeciwko niemieckim zbrodniarzom wojennym z ramienia Republiki Federalnej Niemiec. Dokumenty zgromadzone przez polską Główną Komisję obejmujące m. in. protokoły przesłuchań świadków zostały przekazane stronie niemieckiej na początku lat 70. XX wieku. Niestety, okazały się one niewystarczające dla niemieckich śledczych, którym nie udało się wskazać sprawców. Historia legionowskiej rodziny Skonieckich nie doczekała się wtedy wyjaśnienia.
Dziś, ponad 80 lat od wydarzeń ze stycznia 1944 r., historia rodziny Skonieckich stanowi przedmiot badań naukowych. Dzięki nim, udało się uzupełnić obraz tamtych wydarzeń o podstawowe fakty, pozwalające lepiej zrozumieć ten ważny aspekt historii Legionowa w XX wieku.
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i ciekawą dyskusję. Zapraszamy na inne wydarzenia organizowane przez Muzeum!