Wywiad o egzekucji w kopalni torfu w Izabelinie

7 września Wawrzyniec Orliński, kierownik Działu Archeologicznego wraz dr Anną Saliną z Zespołu Słownika Historyczno-Geograficznego Mazowsza i Podlasia w Średniowieczu IH PAN oraz dr. inż. Maciej Łopaciński rozmawiali z red. Piotrem Szymonem Łosiem w audycji „Sekrety Mazowsza” w RDC.

Tematem rozmowy był mord na grupie około 180 pracowników przymusowych kopalni torfu w Izabelinie, gm. Nieporęt, których wzięto z gett w Radzyminie, Wołominie i Jadowie. Ta brutalna egzekucja, dokonana przez niemieckich żandarmów prawie jednocześnie z likwidacją obozu kobiecego z sąsiedniej kopalni (liczba ofiar – kobiet i dzieci nie jest znana), miała miejsce 24 października 1942 r. Gościom redaktora Łosia, dzięki kwerendom źródłowym i zbieraniu relacji ustnych, udało się odnaleźć i dotrzeć do miejsca pochówku zamordowanych znajdującego się w bagiennym lesie.

Obecnie Stowarzyszenie Genealogie Nieporęckie zabiega o trwałe upamiętnienie tego wydarzenia i włączenie go do kalendarza gminnych uroczystości rocznicowych. W związku z tym, w dniu 80. rocznicy mordu, tj. 24 października, organizuje w Izabelinie I Marsz Pamięci, by w ten sposób uczcić ofiary, a pamięć o nich wprowadzić na trwałe do świadomości mieszkańców okolicy. Zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w marszu.

Wywiad