Obóz Hurki. Dzieje garnizonu w Legionowie do 1918 roku

Zapraszamy na drugą odsłonę naszego cyklu pt. „Z regionalnej półki”. Tym razem proponujemy książkę, która dotyczy garnizonu w Legionowie (to ważny czynnik miastotwórczy). Zachęcamy do zapoznania się zarówno z recenzją, jak i samą publikacją.

Jacek Szczepański, Obóz Hurki. Dzieje garnizonu w Legionowie do 1918 roku, Legionowo 1997.

Książka Jacka Szczepańskiego „Obóz Hurki. Dzieje garnizonu w Legionowie”, wydana została przez Towarzystwo Przyjaciół Legionowa w czerwcu 1997 r. Jej konsultantem naukowym był płk prof. dr hab. inż. Ryszard Henryk Bochenek – wybitny znawca historii wojskowości i architektury fortecznej. Autor w przystępny sposób opisał w niej jeden z najważniejszych czynników miastotwórczych w dziejach Legionowa.

Publikacja zawiera 25-letnią historię carskiego obozu, obejmującą lata 1891–1915. Przybliża główne etapy jego rozbudowy i dzieje zakwaterowywanych w nim kolejnych carskich jednostek wojskowych: 2. zegrzyńskiego batalionu piechoty fortecznej (1891 r.), rezerwowych pułków piechoty 192. drohiczyńskiego i 193. wawerskiego (1892 r.); 4. batalionu kolejowego (1897 r.) oraz oddziału balonowego (1898 r.). Osobne rozdziały poświęcone zostały samej nazwie garnizonu oraz stacjonującemu w nim najstarszemu pułkowi armii carskiej – 8. estlandzkiemu pułkowi piechoty. Dzieje jabłońskiego garnizonu zamknięte zostały okresem I wojny światowej (1915–1918), kiedy wojska carskie zastąpiła niemiecka piechota rezerwowa – Infanterie Ersatz Truppe Warschau.

Ciekawych informacji dostarczają również inne rozdziały: w Cerkwie i cmentarz – znajdziemy życie religijne w garnizonie; Sieć komunikacyjna – pokazuje stan dróg i linii kolejowych przed powstaniem garnizonu; Garnizon na mapach topograficznych – omawia źródła kartograficzne i ikonograficzne; Kalendarium i Zestawienia – zbierają najważniejsze wydarzenia z historii garnizonu oraz informacje dotyczące jego funkcjonowania. Ważnym uzupełnieniem jest ponadto wykaz map, a wzbogaceniem całości – archiwalne zdjęcia.