Z regionalnej półki „Relacje kultury przeworskiej i lateńskiej na Mazowszu”

W tym miesiącu prezentujemy Państwu kolejną publikację w ramach cyklu „Z regionalnej półki”
Publikacja pod redakcją prof. dr. hab. Wojciecha Nowakowskiego, mgr. Wawrzyńca Orlińskiego i dr Magdaleny Woińskiej została wydana przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy Muzeum Historycznego w Legionowie w 2017 r. Książka stanowi zbiór tekstów omawiających wybrane przedmioty i zespoły grobowe ze stanowiska archeologicznego w Legionowie CSP, badanego w latach 2008-2015. Prezentowany wybór w ocenie autorów najlepiej ukazuje zjawisko latenizacji społeczności kultury przeworskiej na Mazowszu w młodszym okresie przedrzymskim. Dla uzupełnienia obrazu zachodzących procesów kulturowych na Mazowszu w młodszym okresie przedrzymskim w opracowaniu znalazły się omówienia znalezisk z innych stanowisk – cmentarzysko w Kleszewie i w Gródku nad Nurcem.
Zamieszczone w publikacji artykuły zostały także wygłoszone w formie referatów podczas konferencji „Relacje kultury przeworskiej i lateńskiej na Mazowszu. Wnioski z badań cmentarzyska przeworskiego w Legionowie CSP”, która odbyła się 27 i 28 lutego 2017 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie.
Spis treści:
Wawrzyniec Orliński, „Analiza wybranych elementów obrządku pogrzebowego z młodszego okresu przedrzymskiego na cmentarzu w Legionowie CSP na tle podobnych obiektów z terenu Mazowsza”.
Tomasz Bochnak, „Importowane militaria kultury lateńskiej z cmentarzyska w Legionowie CSP”.
Katarzyna Czarnecka, „Unikatowe zdobienia (?) tulejek grotów z cmentarzyska kultury przeworskiej w Legionowie CSP”.
Przemysław Harasim, „Oddziaływania kultury lateńskiej w obrębie ozdób i elementów stroju z cmentarzyska w Legionowie CSP”.
Andrzej Maciałowicz, „Celtyckie tradycje rzemieślnicze na Mazowszu w świetle znalezisk zapinek”.
Wojciech Nowakowski, „Okucie rogu do picia z Legionowa na tle znalezisk plastyki bukefalicznej w Barbaricum (zarys problematyki i kierunków planowanych poszukiwań badawczych)”.
Wawrzyniec Orliński, Katarzyna Zdeb, „Badania archeometryczne wybranych naczyń z cmentarzyska kultury przeorskiej w Legionowie CSP”.
Ewa Pańczyk, Lech Waliś, Wawrzyniec Orliński, „Analiza metodą INAA składu pierwiastkowego wybranych zabytków żelaznych z cmentarzyska w Legionowie CSP”.
Maurycy Stanaszek, „Analiza antropologiczna materiału kostnego z cmentarzyska kultury przeworskiej w Legionowie”.
Andrzej Szela, „Gródek nad Nurcem. Zapomniane stanowisko na wschodnich rubieżach kultury przeworskiej”.
Władysław Weker, „Konserwacja wybranych zabytków metalowych z cmentarzyska kultury przeworskiej w Legionowie CSP”.
Magdalena Woińska, „Nietypowe formy naczyń odkryte na cmentarzysku kultury przeworskiej w Legionowie CSP, województwo mazowieckie”.
Marcin Woźniak, „Dwie interesujące zapinki z cmentarzyska w Kleszewie, pow. pułtuski”.
Wawrzyniec Orliński, Magdalena Woińska, „Katalog”.
Tablice.