Relacja z akcji „Lato w Muzeum”

Za nami tydzień przygód w ramach akcji „Lato w Muzeum”, tym razem pod hasłem „Muzeum bez tajemnic”.

W tym czasie uczestnicy dowiedzieli się, po co istnieją muzea, jakie są ich zadania i rodzaje oraz zapoznali się w podstawowymi pojęciami funkcjonującymi w muzealnictwie. Nie obyło się bez wycieczki po najciekawszych zakamarkach muzeum. Byliśmy w magazynie, pracowni konserwacji zabytków archeologicznych, pokoju inwentaryzatora oraz gabinecie Dyrektora.

Potem królowała archeologia. Wysłuchaliśmy prelekcji o tym, czym zajmują się archeologowie i na czym polega praca na wykopaliskach. Mieliśmy również okazję wziąć w ręce oryginalne zabytki sprzed tysięcy lat oraz zobaczyć, jak wyglądają ich współczesne kopie.

Zapoznaliśmy się również z pracą konserwatora dzieł sztuki, architektury i zabytków archeologicznych, wymagającą wiele cierpliwości i wiedzy z różnych dziedzin nauki. Wreszcie dzieci poznały tajniki muzealnej inwentaryzacji zbiorów oraz pracowały nad projektami wymyślonych przez siebie ekspozycji.

Codziennej porcji wiedzy towarzyszyły zajęcia plastyczne, w ramach których uczestnicy przygotowywali plakaty do muzeum, budowali makiety osady sprzed dwóch tysięcy lat,  rekonstruowali i konserwowali obrazy oraz gliniane naczynia. Ponadto nauczyli się zakładać kartę inwentarzową zabytków, a także budowali makiety swoich własnych wystaw.

W przerwach tworzyli „żywe obrazy” na podstawie wybranych dzieł sztuki, rozwiązywali zagadki, grali w kalambury o tematyce muzealnej i po prostu się świetnie bawili!

Mamy nadzieję, że się spotkamy w Muzeum jeszcze nie raz!