Sportowe legionowo

Od końca XIX w. uprawiano w Legionowie różne dyscypliny: sporty balonowe, spadochronowe, narciarstwo, tenis, różne działy lekkiej atletyki. Organizowane były wyścigi rowerowe i rajdy motocyklowe. Popularne były gry zespołowe – zwłaszcza piłka nożna i piłka siatkowa. Wznoszone były różne obiekty infrastruktury sportowej. Powstawały liczne kluby sportowe, a ruch i współzawodnictwo łączyły pokolenia oraz płcie. W Legionowie także działały od 1949 r. Zakłady Sprzętu Technicznego i Turystycznego, które specjalizowały się w produkcji spadochronów i namiotów. Marka Aviotexu znana była na całym świecie.

Sport był zawsze ważnym elementem życia wojska, także jednostek wojskowych w garnizonach Legionowo i Zegrze. Pierwsze obiekty sportowe zaczęły tu powstawać w latach 20. i 30. XX w. W 1923 r. w Legionowie zbudowano stadion garnizonowy. Powstały także korty tenisowe i boiska do siatkówki.

W latach 30. zaczęły działać wojskowe kluby sportowe (WKS). W Legionowie powstał WKS Wojskowej Wytwórni Balonowej oraz WKS „Wzlot” przy 2. Batalionie Balonowym. Wojskowe kluby sportowe prowadziły między innymi sekcje: lekkoatletyczne, piłkarskie, strzeleckie, kajakowe, motorowo-motocyklowe, szermiercze i balonowe. Organizowały też wyjazdy wypoczynkowe dla oficerów, podoficerów i ich rodzin.