Wystawa: „Mundury 1. Dywizji Kościuszkowskiej 1943–2011″

Wystawa czasowa „Mundury 1. Dywizji Kościuszkowskiej 1943–2011”

Wystawa czasowa „Mundury 1. Dywizji Kościuszkowskiej 1943–2011” w filii „Piaski” została otworzona 20 maja 2023 r. w 80 rocznicę utworzenia 1 Dywizji Piechoty. Jednostka ta, była przez ponad 60 lat związana z Legionowem.

Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest historii polskiego munduru wojskowego od czasów II wojny światowej, aż po początki XXI wieku. Wśród prezentowanych eksponatów można zobaczyć oryginalny wojenny mundur wz. 43, niezwykle rzadki mundur wz. 52 oraz wprowadzony w latach 60. popularny „deszczyk”. Nie zabrakło również mundurów bardziej współczesnych – popularnej „mory” wz. 68, „żaby” wz. 89, czy też pierwszych wersji stosowanego do dziś dnia kamuflażu wz. 93.

W warstwie narracyjnej wystawa przedstawia nie tylko historię polskiego munduru wojskowego, ale także dzieje i zmiany w strukturze dywizji, aż do momentu jej rozwiązania w 2011 r.

Cennym uzupełnieniem są elementy oporządzenia oraz indywidualnego wyposażenia żołnierzy z okresu PRLu. Wiele prezentowanych przedmiotów, takich jak chociażby słynne BGS-y, charakterystyczne pasiaste piżamy, czy też trampki „atramenty”, wzbudza sentyment wśród osób, które pełniły niegdyś służbę wojskową. Na wystawie zgromadzono również szereg pamiątek związanych bezpośrednio z 1. Dywizją – dokumentów, naszywek, odznak oraz pamiątek okolicznościowych. Dzięki bogatej ikonografii wystawa dokumentuje również powojenną historię garnizonu Legionowo.