Kronika z Aviotexu

Kronika 26. Przedstawicielstwa Wojskowego działającego przy Zakładach Sprzętu Technicznego i Turystycznego „Aviotex” w Legionowie

Jednym z ciekawszych zabytków znajdujących się w zbiorach Muzeum Historycznego w Legionowie jest kronika 26. Przedstawicielstwa Wojskowego działającego przy Zakładach Sprzętu Technicznego i Turystycznego „Aviotex” w Legionowie. Kronika opisuje dzieje Przedstawicielstwa od roku 1951. Ostatni wpis pochodzi z 1987 r., ale dołączone do księgi luźne notatki doprowadzono do 1991 r. Pracownikami Przedstawicielstwa byli skoczkowie doświadczalni, którzy brali udział nie tylko w testowaniu spadochronów wyprodukowanych w Legionowie, ale również uczestniczyli w procesie ich projektowania. Wielu z nich pracowało jako instruktorzy spadochronowi oraz zajmowało się spadochroniarstwem sportowo zdobywając tytuły mistrzowskie zawodów spadochronowych, m.in. Zbigniew Chronik, który  jako pierwszy w Polsce otrzymał tytuł Mistrza Sportu w spadochroniarstwie.

Poniżej przedstawiamy Państwu dwie fotografie z kroniki. Być może rozpoznają Państwo na nich siebie, swoich bliskich lub znajomych? Zachęcamy do wspólnych poszukiwań!

Wszelkie komentarze w tej sprawie proszę kierować na adres: zapisy@muzeum.legionowo.pl.

Fotografia przedstawia pracowników 26. Przedstawicielstwa Wojskowego i Aviotexu na uroczystościach zakładowych. Fotografia z przełomu lat 60/70. XX w.

Fotografia przedstawiająca uroczystość rodzinną z kręgu pracowników 26. Przedstawicielstwa Wojskowego. Widoczny na fotografii oficer to kapitan Henryk Sas – instruktor spadochronowy. Pozostałe osoby są nieznane. Fotografia z przełomu lat 60/70. XX w.