W krainach lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach

Wystawa została otwarta 7 października 2012 r. Prezentowane na niej eksponaty przybliżają postaci Honorowych Obywateli Miasta – Aliny i Czesława Centkiewiczów, znanych polarników i pisarzy, oraz ukazują ich związek z Legionowem. Na ekspozycji znalazł się zbiór fotografii i dokumentów związanych z ich życiem osobistym, literackim i wyprawami polarnymi. Szczególnie uwzględniono historię Pierwszej Polskiej Wyprawy Polarnej na Wyspę Niedźwiedzią, która w 1932 r. wyruszyła pod kierownictwem Czesława Centkiewicza właśnie z Legionowa. Poza tym na eskpozycji znajdują się dokumenty i zdjęcia związane z innymi wyprawami, m.in. na Antarktydę w 1958 r. Atmosferę pisarskiego gabinetu tworzy eksponowany fotel i biurko pisarza, jego biblioteczka z książkami oraz pamiątki przywożone z wypraw.

Wystawę doskonale uzupełnia instalacja wystawiennicza w postaci igloo i możliwość obejrzenia ciekawych zdjęć z Wyspy Niedźwiedziej, kroniki PAT z powrotu Centkiewicza na Wyspę w 1936 r. oraz filmu animowanego dla najmłodszych, opracowanego na podstawie Zaczarowanej zagrody na zlecenie Muzeum.

Na wystawę wprowadza ekspozycja poświęcona osobnemu tematowi, jakim jest historia zabytkowej willi przy ul. A. Mickiewicza 23, w której obecnie znajduje się siedziba Muzeum Historycznego w Legionowie.