80 lat Legionovii

Opracowanie 80 lat Legionovii autorstwa Tadeusza Szulca wydane zostało przez Muzeum Historyczne w Legionowie w 2010 r., w 80. rocznicę powstania Klubu Sportowego „Legionovia”. Jego autor związany był z legionowskim Klubem od 1958 r., najpierw przez osiemnaście lat jako piłkarz, potem jako działacz sportowy. Związana z Klubem była także  rodzina Tadeusza Szulca. Dwukrotnie prezesem Klubu został jego ojciec Jan Szulc, bramki bronili bracia autora Jerzy, późniejszy zawodnik „Polonii” Warszawa, i  Mirosław – po zakończeniu kariery trener II drużyny „Legionovii”. Kolejne pokolenia – dwaj synowie Mirosława Arek i Piotrek również grali jako zawodnicy „Legionovii”.

Tadeusz Szulc przedstawił w skrócie 80-letnią historię legionowskiego Klubu sportowego „Legionovia”. Sięgnął do samych początków piłki nożnej w Legionowie i powstania pierwszego legionowskiego klubu RKS „Czerwoni”, zarysował jego działalność w okresie przedwojennym i w czasie okupacji, prześledził kształtowanie się zrzeszeń sportowych po wojnie oraz dał obraz zmagań Klubu z codziennością, reorganizacje i wiążące się z nimi zmiany nazwy, prześledził piłkarskie sukcesy i porażki.

W publikacji znajdziemy wiele nazwisk legionowskich działaczy sportowych, trenerów, piłkarzy, w tym założycieli Klubu „Legionovia” oraz zestawienie jego prezesów od 1957 r. Autor nie zapomniał wspomnieć również o innych dyscyplinach sportowych Klubu, przypominając dokonania w kolarstwie czy siatkówce kobiecej. Ciekawostką mogą być opisywane tu miejsca boisk, na których legionowscy piłkarze rozgrywali mecze, zanim powstał stadion w Legionowe w 1964 r.

W opisie lat przedwojennych i pierwszych lat po wojnie wykorzystane zostały wspomnienia Zdzisława Makowskiego i Jerzego Mazurkiewicza. Publikację kończy zbiór kilkudziesięciu zdjęć, w przekroju od najstarszych z lat trzydziestych XX w. po rok 2009.