Publikacja Architektura obszaru Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” została wydana przez Powiat Legionowski Starostwo Powiatowe w Legionowie w 2014 r.

Obszar Lokalnej Grupy Działania Związku Stowarzyszeń „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” leży na pograniczu Kotliny Warszawskiej i Puszczy Białej. Obejmuje gminy należące do powiatu legionowskiego: Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew,  wołomińskiego: Dąbrówka i Radzymin oraz gminę Somianka z powiatu wyszkowskiego.

Album jest zbiorem współczesnych zdjęć architektury występującej na obszarze LGD. Fotografie autorstwa Doroty Milerowicz zostały opatrzone opisami przygotowanymi przez  Mirosława Pakułę. Publikację podzielono na trzy rozdziały. W pierwszym zatytułowanym „Architektura dawna” znalazły się m.in.: zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie, pałace w Jadwisinie, Zegrzu, kościoły w Jabłonnie, Chotomowie, Nieporęcie, Woli Kiełpińskiej i Serocku, koszarowe budynki w Zegrzu, zabytkowe wille (Legionowo) oraz budynki prezentujące dawne budownictwo drewniane (skansen w Kuligowie). W części poświęconej małej architekturze odnajdziemy kapliczki, przydrożne krzyże, a także makietę Grodziska Barbarka w Serocku. Ostatni rozdział zapełniają zdjęcia architektury współczesnej, w tym m.in.: ratusze w Serocku, Nieporęcie i Legionowie, legionowska hala widowiskowo-sportowa „Arena”, hotel „Narvil” w Serocku, restauracja „Yacht-Club” w Jachrance i nie tylko. Publikacja może pełnić funkcję przewodnika dla odwiedzających miejscowości powiatu legionowskiego, wołomińskiego i wyszkowskiego.